Sensoplastyka ® to zajęcia rozwojowe dla dzieci i dorosłych. Celem jest wspieranie kreatywności, samodzielności, oraz umiejętności współpracy. Sensoplastyka ® rozwija umiejętności intra oraz interpersonalnych poprzez stworzenie warunków i przygotowanie przestrzeni do naturalnego procesu twórczego.

Sensoplastyka® to zajęcia podczas których od najmłodszych lat dzieci uczą się samodzielnie tworzyć i doświadczać radości tworzenia w bezpiecznym środowisku.  Udostępniając polisensoryczną, multikolorową, wielozapachową przestrzeń dla zdobywania doświadczeń twórczych i kreatywnych wspieramy rozwój osobowości zarówno dzieci jak i dorosłych. Sensoplastyka® stwarza dziecku możliwość dostępu do mnogości faktur, tekstur oraz daje do dyspozycji całą paletę ekologicznych barw.

Sensoplastyka ® a sztuka i kreatywność?

Sensoplastyka® bezpośrednio wpływa na rozwój kreatywności i twórczego myślenia. Dzieci doświadczają przemiany materiałów z sypkich na kruche lub kleiste. Obserwują zmiany zapachów, kolorów i faktur. Dzieci stają się artystami w naturalnym procesie twórczym, używając własnych środków wyrazu i czerpią satysfakcję z nowych doświadczeń.

Proces twórczy, sztuka to wspaniałe narzędzie integrujące ludzi. Wspiera budowanie więzi i komunikacji. Z perspektywy sztuki wszyscy są sobie równi.

Wspólne działania artystyczne staja się efektywną płaszczyzną rozwoju osobistego i samorealizacji. Dzięki działaniom o charakterze artystycznym zachodzi proces zmian intra i interpersonalnej. Sensoplastyka® opiera się na technikach arte terapeutycznych, sprzyjających rozwojowi osobistemu ułatwiających utrzymanie koncentracji i relaksację. To technika przynosząca wymierne, zauważalne korzyści i zarówno dzieciom jak i dorosłym.

Dlaczego Sensoplastyka ®?

Sensoplastyka® wpływa na optymalny rozwój całego organizmu. Stymulując receptory wpływa na rozwój połączeń nerwowych w mózgu. Im jest ich więcej tym „łatwiej” nam się myśli, tym sprawniej przebiegają wszelkie procesy analizy i syntezy w umyśle zarówno małego dziecka jak i osób dorosłych.

Wszystkie materiały sensoryczne na zajęciach Sensoplastyka® opierają się tylko i wyłącznie na wykorzystaniu bezpiecznych produktów spożywczych. Dlatego Sensoplastyka® jest odpowiednia zarówno dla niemowląt jak i dzieci o wiele starszych.

Podczas zajęć dziecko w bezpiecznym i przyjaznym środowisku ma możliwość:

1. Zbadać, dotykać i poznawać różne faktury sypkich, naturalnych materiałów kreatywnych.

2. Stworzyć własne kolorowe masy plastyczne i wykonywać z nich dowolne twory trójwymiarowe.

3. Doświadczać różnych zapachów, poznawać kolory, dotykać materiałów o różnym skupieniu i temperaturze właściwej.

4. Rozwijać małą motorykę i integrację sensoryczną.

5. Skorzystać z okazji i wreszcie dokładnie wybrudzić siebie, mamę i otoczenie.

Dlaczego warto rozwijać małą motorykę?

Mała motoryka odpowiada za przebieg większości procesów poznawczych i twórczych. Pomaga prawidłowo współdziałać funkcjom wzrokowym, słuchowo-językowym i ruchowym. Wspomaga czynności analityczne mózgu, możliwości koncentracji oraz skupienia uwagi. Prawidłowy rozwój małej motoryki skutkuje  łatwością nauki pisania, czytania oraz giętkością językową. Trening manualny niewątpliwie jest również istotnym elementem ułatwiającym naukę języków obcych.

Sensoplastyka® wspiera integrację sensoryczną

Doświadczanie i przetwarzanie bodźców zmysłowych na różnych poziomach wewnętrznych i zewnętrznych (czyli z własnego ciała oraz z otoczenia) swoboda ich przetwarzania przez układ nerwowy dziecka składa się na proces integracji sensorycznej. Dobrze rozwinięta integracja sensoryczna jest bazą do efektywnego wykorzystania zbieranych informacji podczas nauki, zabawy, czynności dnia codziennego oraz w funkcjonowaniu społecznym.

Jak wyglądają zajęcia Sensoplastyka® ?

Na zajęcia mogą przychodzić dzieci w różnym wieku od kilku miesięcy do 100 lat. Najmłodsze maluchy w wieku od kilku miesięcy do 3 lat muszą na zajęciach przebywać z rodzicami.

Dzieci i rodzice dostają zróżnicowane, bezpieczne, spożywcze materiały plastyczne. W trakcie zajęć tworzymy zróżnicowany poligon doświadczalny dla zmysłów dziecka. Dziecko dostaje produkty sypkie, barwniki, zapachy z których może swobodnie korzystać. Dziecko samo wybiera palety kolorów czy materiały na których chce pracować, dzięki temu ćwiczy samodzielne podejmowanie decyzji. Z materiałów kreatywnych może tworzyć dowolne masy plastyczne o różnych barwach, gęstości i zapachu, wzbogaca to zasób informacji sensorycznych, z których w przyszłości będzie mogło korzystać.
Po zakończonych zajęciach powstałe prace i materiały sensoryczne można zabrać do domu.

Zajęcia prowadzi certyfikowany trener metody pracy Sensoplastyka®, pedagog, plastyk – Magdalena Wilicka.

Sensoplastyka® w żłobku, przedszkolu lub w szkole lub na pikniku

Sensoplastyka® to świetna, rozwijająca zabawa dla całej rodziny.  Bardzo atrakcyjna również przez to, że rodzice rzadko decydują się na takie eksperymentowanie w domu, ze względu obawę przed zabrudzeniami lub zniszczeniem mebli. Jest to zrozumiałe, ponieważ alby zabawa była uda należy mieć odpowiednią przestrzeń, dobrze ją oraz zorganizować dziecku specjalne materiały.

Jako Pracownia chętnie poprowadzimy zajęcia Sensoplastyka® w dowolnym miejscu bądź placówce na terenie Warszawy lub okolic. Zajmiemy się profesjonalnym zabezpieczeniem miejsca, zaopatrzeniem w bezpieczne materiały oraz ciekawym poprowadzeniem zajęć.

W zależności od miejsca i ilości uczestników warsztatów przygotujemy indywidualną wycenę. Zapraszamy do kontaktu z Pracownią przez poniższy formularz lub telefonicznie 693 859 100.

Skontaktuj się w celu organizacji zajęć Sensoplastyka®